Запорізьке обласне управління
лісового та мисливського господарства
Зворотній зв'язокЗадати питання Гаряча лінія(0612) 95-16-85
Мінералізовані смуги - надійний захист від пожеж

02.06.2022

Природні й кліматичні умови Запорізької області (висока температура повітря, невелика кількість опадів тощо) підвищують ймовірність загоряння та впливають на швидкість розповсюдження пожежі що призводить до масових лісових пожеж та ускладнює їх ліквідацію. Особливо напружена ситуація складається в лісових масивах з насадженнями хвойних порід.

Щоб знизити ризик їх виникнення, лісовою охороною здійснюється цілий ряд комплексних профілактичних заходів: встановлюється наглядова агітація, проводяться роз’яснювальні бесіди з населенням, перекриваються дороги шлагбаумами.

Як показує практика метод створення мінералізованих смуг є одним із самих ефективніших способів недопущення лісових пожеж та уникнення розповсюдження їх на велику територію.

Мінералізована смуга являє собою штучно створений протипожежний бар’єр шляхом очищення ділянки території, що межує з лісовим масивом, від горючих матеріалів. Як правило, здійснюється це механізованим способом:  трактор оре ґрунт на певну ширину. При цьому мінеральний шар ґрунту оголюється, а дерен, трава, хвоя, листя та інші матеріали, що здатні горіти,  присипаються землею.

Мінералізована смуга спрацьовує двома способами. Перший, коли при спалахах зорана смуга перешкоджає поширенню низової пожежі на інші ділянки лісового масиву. А другий, коли вона собою створює опорну лінію, від якої буде проводитися зустрічний регульований підпал лісового насадження для зустрічного, з пожежею, вогню. Поширюючись, наприклад, назустріч основній пожежі, смуга вогню знищує на своєму шляху всі горючі матеріали.

В Запорізькій області лісівниками створено 36 км мінералізованих смуг та проведено 172 км доглядів  за мінсмугами, перекрито 2 позапланові дороги, проведено 5 рейдів по виявленню порушників правил пожежної безпеки.