Запорізьке обласне управління
лісового та мисливського господарства
Зворотній зв'язокЗадати питання Гаряча лінія(0612) 95-16-85
Лісовідновлення як перспектива відтворення лісів

10.01.2022

 

Лісове господарство є галуззю, яка займається вивченням, обліком, вирощуванням лісів, охороняє їх від пожеж, шкідників і хвороб, регулює користування лісом з метою задоволення потреб народного господарства.

 

Лісогосподарськими підприємствами проводиться відновлення лісів, закладання лісових масивів, створюються полезахисні лісосмуги для захисту ґрунтів від вітрової та водної ерозії.

 

Лісовідновлення – це створення лісових культур на площах, які раніше були вкриті лісом.

 

Відновлення лісу може бути природнім і штучним.

 

Природне лісовідновлення – це коли на площі з’являється самосів і підріст деревних рослин. Такі насадження є більш стійкими і довговічними. Лісівники використовують цю можливість там, де природні умови дозволяють це зробити.

 

Штучне відновлення лісів проектується на зрубах, згарищах, інших не вкритих лісовою рослинністю землях, що підлягають залісенню, на яких природне поновлення головної породи неможливе або відбувається незадовільно. Воно застосовується на лісокультурних площах, де не спостерігається і не передбачається природне лісовідновлення цінними лісоутворювальними породами. Наприклад, у 2021 році державним підприємством «Бердянське лісове господарство» відтворено 10,0 га лісу на зрубах.

 

Особливим видом лісовідновлення є реконструкція малоцінних молодників: докорінна зміна складу насаджень шляхом створення лісових культур господарсько цінних порід.

 

Аналізуючи лісорозведення на території Бердянського лісгоспу, слід пам’ятати, що раніше вся зона його діяльності була безлісим степом, природних лісостанів тут не було. Вперше масштабні лісокультурні роботи почав проводити Мелітопольський лісгосп в 50-ті роки минулого століття на землях Чернігівського району (1955-1957 роки). На момент проведення нинішнього лісовпорядкування збереглись культури дуба звичайного з ясеном зеленим, гледичії колючої. Культури акації білої фактично вже загинули і призначені до проведення суцільної санітарної рубки. В цілому за час існування меліоративної станції на землях сільгосппідприємств була створена мережа полезахисних, яружно-балкових, садозахисних, водозахисних лісосмуг загальною площею 15,2 тис. га та всі насадження, що складають нині лісовий фонд лісгоспу.

 

Перевага при створенні культур віддається акації білій, гледичії звичайній як достатньо витривалим швидкоростучім породам в умовах степу та кримській сосні. Проте, це не в усіх випадках є виправданим, так як раніше під створення лісових культур виділялись більш-менш рівні ділянки, на яких могли б успішно рости сосна кримська та дуб.

 

Загальна площа земель лісового фонду ДП "Бердянський лісгосп" складає 21988,00 га, з них не вкритих лісовою рослинністю лісових ділянках і лісосік 10959,5 га, ландшафтні галявини, кормові ремізи, біогалявини складають 2836,3 га. Створення високопродуктивних лісів із господарсько-цінних порід можливе тільки штучним шляхом.

 

По способах лісовідновлення, підбору головних порід, типах лісових культур, підготовці ґрунту, змішуванні порід лісгосп дотримується рекомендацій лісовпорядкування. Організація робіт по лісовідновленню включає: складання проекту лісових культур, підготовка ґрунту, посів або посадка лісу, догляд за лісовими культурами, технічне приймання та інвентаризація лісових культур та переведення у вкриту лісом площу.

 

Проектуючи різні способи лісовідновлення,  приймається до уваги напрямок і успішність ходу природного поновлення в різних типах лісу і різних категоріях лісових ділянок. Термін відновлювального періоду для ділянок, призначених для природного поновлення, прийнятий в середньому 4 роки.

 

Термін змикання лісових культур і переведення їх у вкриті лісовою рослинністю землі в залежності від групи типів лісу і цільової породи, прийнятий в середньому 5-8 років.