Запорізьке обласне управління
лісового та мисливського господарства
Зворотній зв'язокЗадати питання Гаряча лінія(0612) 95-16-85
Історія і традиції полювання

28.05.2020

Історія і традиції полювання

Мисливські сигнали

 

При проведенні полювання та біотехнічних заходів у лісомисливських господарствах були традиції застосування різного роду сигналів з метою підтримки порядку, запобігання нещасних випадків, виявлення лісних пожеж і т.п. Сигнали посилювали мисливські емоції і необхідну підтримку при встановленні зв’язку між робітниками лісу.

 

Перед початком полювання подаються привітальні сигнали запрошуючи на полювання, а також  такі, що повідомляють про початок та закінчення загону, про  заборону стрільби у загоні і необхідність розрядити рушницю. Мисливські сигнали повідомляють про добутого звіра. Прощання добутого  звіра з лісом, та кінець полювання. Багато з них стали умовними знаками при поясненні на відстані між  робітниками лісомисливського господарства коли в цьому виникають потреби, для зв’язку при виявленні пожежі, нещасного випадку, виявлені браконьєрів.

 

За організацією полювання відповідає розпорядник полювання, котрий у місцях колективної ночівлі мисливців за годину до початку полювання грає сигнал «підйом».

 

Перед виходом на полювання подавав сигнал «збір нагоничів».

 

На  початку полювання після збору мисливців і нагоничів їм грали сигнал «виклик на полювання». Для покращення проведення колективного полювання, а також безпеки всіх учасників повинні суворо використовувати три головні сигнали котрі програвалися у слідуючій послідовності.

 

Перший сигнал – «нагоничі вперед» подає розпорядник полювання після розстановки. Стрілків по місцях. Потім він повторюється керівникам нагоничів і крайнім нагоничам.

 

Другий сигнал – виконується розпорядником полювання коли нагоничі доходять до лінії мисливців на відстані приблизно 150 метрів. Цей сигнал повторюється як і в першому випадку.

 

Третій сигнал – «загін закінчено – розрядити рушницю» подається коли нагоничі підійшли до лінії мисливців.

Коли мисливці розійшлись на велику відстань, то після закінчення полювання подається сигнал «збір мисливців» аналогічний сигнал програється і для нагоничів.

 

В період кожного колективного полювання проводиться перерва для прийняття їжі, розпорядник сповіщає для продовження полювання сигналом «виклик на полювання». Закінчення останнього загону оповіщається сигналом «кінець полювання».

 

Після викладки добутої дичини (по черзі по її мисливської цінності) на трофейної лінії і сповіщенні про результати  полювання грають сигнал «прощання звірів з угіддями» для кожного  їх  виду у наступній послідовності: дикий кабан, козуля, лисиця, заєць, птиця.

 

Коли  в період полювання хто-небудь із учасників, в перше добув крупного звіра або починаючий мисливець вперше на полюванні, цій події після виконання вищезгаданих сигналів присвячується декілька слів. Церемонія нагородження проходить як ритуал «посвячення в мисливці»

 

Після закінчення полювання  виконується мелодія «дань лісу». При виконанні сигналів «прощання звірів з угіддями» і «дань лісу» всі мисливці і нагоничі становляться по стойці «струнко».

 

Крім вище згаданих сигналів, при необхідності приміняються і інші, а саме: «усі нагоничі швидше» «нагоничам зупинитись та порівнятися», «гнати тихо», «гнати з голосом», або «звіра добуто». Останній подається стрілком на номер у тому разі коли мається ліцензія на добування усього лише одного звіра, що попередить випадковий коли відстріл інших тварин,  які виходять на лінію стрілків.

 

Як вже писалось, крім мисливських сигналів, що  використовуються на полюванні, використовуються сигнали для узгодження дій робітників лісомисливських господарств та мисливської служби. Якщо треба дізнатися де знаходиться персонал, тоді подається сигнал «виклик», а визиваємий грає «відповідь». Для визову транспорту, робітник або товариш використовує сигнал «йди до мене».

 

У разі необхідності надання допомоги при лісових пожежах, нещасному випадку на полюванні, виявлені браконьєрів і т.п. грають сигнал «виклик допомоги».

 

Постріл по хижому звіру в угіддях повинен бути повідомлений відповідним сигналом, котрий подається з цілю продовження полювання у даному загоні.

 

Усі сигнали повинні твердо знати не тільки учасники колективного полювання але і робітники лісомисливських господарств щоб краще орієнтуватися на місцях, а саме полювання проходило  організовано.

 

Для більш точного виконання мисливських сигналів, для недопущення плутанини, вивчення їх мисливцями доцільно організовувати в мисливських колективах. Також необхідно відмітити, що  мисливські сигнали, і зараз широко застосовуються в багатьох країнах Європи і по цей день.